Vyhledat

Jak začal golf a jak se probojoval až na olympiádu?

Aktualizace: 6. srp 2019

O historii světa a naší země se učíme již od útlého věku, kdy poprvé usedáme do školních lavic. Víme, na co se psalo v antice, jak se dorozumívali staří Egypťané, jak se zrodila demokracie, nebo co vše stálo za zrodem našeho státu.

Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jak vzniklo něco zcela „obyčejného“, co zná každý, každý to bere jako samozřejmost a obecně známý fakt? Zamysleli jste se třeba nad tím,

jak vznikl takový golf?


Golf se hraje na profesionální úrovni od přelomu 19. a 20. století, ale jeho historie sahá mnohem dál. A kam až?

Hry, které byly podobné principům golfu můžeme najít již v antice, ve starověkém Egyptě nebo v Číně. Za počátky moderního golfu, tak jak ho známe dnes, potom vděčíme Skotsku, kde se tato zábava natolik rozšířila, že již v 15. století byla zakázána pod trestem smrti oběšením. První písemná zmínka o hře zvané golf pochází z roku 1457, kdy byla tato hra oficiálně zakázána výnosem skotského parlamentu (o 40 let později byl zákaz kvůli stále rostoucí popularitě zrušen).

Do 17. století nabyla hra takové popularity, že se rozšířila z původního východního pobřeží (okolí St. Andrews) po celém Skotsku a Anglii.


A jak to bylo s pravidly?

První pravidla byla sepsána v roce 1744

a centrem moderního golfu se stal Královský klub St. Andrews, který posloužil jako předloha pro ostatní hřiště. Z původních 11 jamek bylo hřiště upraveno na 9 a nakonec na osmnáctijamkové, které je standardem dodnes. V roce 1897 také klub sestavil jednotná pravidla pro hraní golfu a již nic nebránilo v rozletu této hry po celém Spojeném království a následně po celém světě (tomuto faktu značně pomohl příchod železnice).V letech 1900 a 1904 byl dokonce zařazen do Olympijských Her, a v roce 2016 si své místo v OH vybojoval nazpět.


A kdy golfové míčky dolétly k nám? Psal se rok 1898, Praha, Císařská louka. Později se hrálo na Císařském ostrově za Stromovkou, proti zámečku Troja.

První opravdové golfové hřiště (zřejmě druhé v celé tehdejší monarchii Rakousko-Uhersko) bylo založeno v roce 1904 v Karlových Varech a mělo sloužit především lázeňským hostům z Anglie a Ameriky. Snad o rok později bylo zbudováno hřiště v Mariánských Lázních, za účasti britského panovníka Eudarda VII., a třetí vzniklo ve Františkových Lázních.

V roce 1927 byl založen první český golfový klub Golf Club Praha (GCP), který vybudoval hřiště v Praze-Motole a ještě ten samý rok se uskutečnila první golfová soutěž. Roku 1930 se zde odehrálo první národní mistrovství ČSR. Dále vznikl například Golfový klub Líšnice a v pozdějších letech nahradilo hřiště Motol, hřiště klánovnické.

Než se golfový svět nadál, byla tu válečná léta, která byla těžkou zkouškou a poválečná léta nebyla moc odlišná. 50. léta byla pro existenci golfu v ČSR nejnebezpečnější. Totalitní moc spatřovala v golfu projev západního způsobu života, a proto byl golf jako „buržoazní sport“ diskriminován. Jedinou výjimkou byly Mariánské lázně, kde se každoročně konalo mistrovství v golfu, i když pod krycím názvem Pohár města Mariánských Lázní.


V dnešní době popularita golfu neustále vzrůstá a našli bychom nespočet českých jmen, která nás reprezentují po celém světě. A my víme, že za úspěchem se skrývá spousta neúspěchů a historie, která nás posiluje a posouvá vpřed. Proto i my ctíme historii, ctíme golf, jeho hodnoty, a jsme nesmírně hrdí, že již není pouze součástí businessu, ale že si vybojoval své místo také Olympijských Hrách a stal se uznávaným, ctěným a vrcholovým sportem. 

90 zobrazení0 komentář
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
Odesílání novinek o akci

Victoria Židková

Jiří Kastner